Oluk ve Dere Uygulamaları

KATEGORİLER

Oluk ve Dere Uygulamaları

Oluk ve Dere Uygulamaları

Açıklama

OLUK VE DERE UYGULAMALARI

Yağmur suyunun toplanıp sağlıklı bir şekilde tahliyesi için özellikle galvaniz ve çinko saçtan yapılan çatı su taşıma sistemidir.

Çatı yağmur olukları Gizli Dere ve Asma Yağmur oluğu olarak ikiye ayrılır.

Asma Dere; Çatının saçak bölümünde kelepçe veya kanca sistemi ile çatı karkasına montaj yapılır. Asma çatı derelerde, bakır, dere , galvanizli saç dere, gibi alternatifler bulunmaktadır. Asma derelerde PVC sistem kullanılması durumunda ek manşon, körtapa, iniş gibi yardımcı ürünler birbirine geçme ve yapıştırılma suretiyle montajı yapılır.

Yapıların uzun ömürlü olabilmesi, sağlıklı konforlu ve güvenli bir ortam sağlayabilmesi için iç ve dış etkenlere karşı doğru bir şekilde korunması gerekmektedir. Söz konusu bu iç ve dış etkenlerden korunabilmenin en etkin yolu da yalıtımdır. Bir uzmanlık dalı olan yalıtımın ana unsurları “doğru detay”,“nitelikli malzeme”,“sağlıklı uygulama” dır.


Gizli Dere; Çatının saçak bölümüne oluşturulan bir duvar arkasına gizlenerek gizli dere (gizli çatı) oluşturulur. Gizli çatı derelerinde, galvaniz, çinko levha kullanılması tavsiye edilmektedir. Galvaniz dereler tek pare ve eksiz bir şekilde montajı yapılmaktadır.

Çatı Altı Gizli Dere Uygulaması: Çatının saçak bölümüne oluşturulan bir parapet duvar arkasına gizlenerek dere oluşturulur. Gizli çatı derelerinde, bakır levha, çinko levha galvanizli sac levha kullanıldığı gibi dere yatağı içerisi bitümlü ve/veya sıvı membran uygulaması ile su yalıtım sağlar.


Oluk ve Dere Uygulamaları Hakkında Daha Fazlası; 0507 253 10 89