Çatı Aktarım Uygulamaları

KATEGORİLER

Çatı Aktarım Uygulamaları

Çatı Aktarım Uygulamaları

Açıklama

TERAS ÇATI UYGULAMALARI

Çatı aktarma nedir? : bozulmuş olan çatıların, kiremitlerinin tümünün kaldırılıp tek tek, su kanalları temizlenerek dizilir. Mevcut çatı ahşabı tamir edilir ve üzerine kiremit altı olarak bilinen ziftli mebran örtülür, kiremitler yeniden ilk sırasına galvaniz tel ile tellenip, ip çekilerek dizilimine başlanır. Baca dip kısımları ve
diğer dip kısımlar ise saç kaplama yapılarak su yalıtımı sağlanmış olur.

Çatı Aktarma Nasıl Yapılır?

Çatı AKtarma aşamaları Çatıdaki Mevcut Olan Tüm Kiremitler, Mahyalar ve İskelet Üzerindeki Malzeme (Kiremit Altı Örtüsü, Membran, Ziftli Çuval, Tyvek ) Kaldırılır.
Çatı İskeletinin Tamamı Gözden Geçirilir ve Sorunlu Keresteler Değiştirilir.
Çatı İskeletinin Üzerine PP 300 Membran Malzemesi Şalümo Alevi ile Yapıştırılır.
Membran Üzerine Mevcut Olan Kiremitler Her 5 Sırada Bir Tellenmek Suretiyle Çatıya Uygulanır.
Çatıda Mevcut Olan Baca, Aydınlatma , Mail Dere ve Duvar Diplerine PP 40 Kumlu Membran Malzemesi Şalümo Alevi ile Yapıştırılır.
Kırık ve Kullanılamaz Durumdaki Kiremit ve Mahyalar Değiştirilir. Kiremit Mahya Hatları Çimento İle Harç Yapılır. Gizli Dere ve Pimaş Dere İnişlerine Yaprak Tutucu Takılır. Çatı Süpürülür ve sorunsuz bir şekilde Teslim Edilir. Bayındırlık Bakanlığı Çatı Aktarma Tarifi.
Mevcut her türlü kiremidin (mahya dahil) çatı yüzeyinden sökülmesi, kırk ve çatlak olanların ayrılması, sağlamların temizlenerek çatı yüzeyinde belli yerlerde istiflenmesi, ait olduğu birim fiyat tariflerindeki belirtilen şartlarda tekrar yerlerine tesbiti kırık ve çatlak olanların yenileri ile değiştirilmesi.ÖLÇÜ: Aktarılan çatı yüzeyi iz düşümü üzerinden hesaplanır. Bütün boşluklar düşülür. “Yani Çatı Aktarma ; çatı onarım, çatı tadilat olarakta bilinen kiremit çatı tamiratları ve çatının yenilenerek ömrünün uzatılması uygulamasıdır.
Bu tamirat işleminde çatının su yalıtımı, ısı yalıtımı, yağmur oluklarının yenilenmesi ve izole edilmesi, çatı karkas onarımı gibi çatının tamamı elden geçirilir.
Çatı aktarma uygulamasında, çatının modeline ve bulunduğu bölgenin iklimine göre kiremit altı su yalıtımı yapılmalıdır. Kiremit altı su yalıtım örtüsü ve/veya levhaları kullanılır.
Su yalıtım levhası olarak, marsilya tipi kiremitler için İsoline levhalar kullanılmaktadır. Alaturka (osmanlı) kiremitler için ise Rufoline levhalar kullanılır.

Neden Kiremit

Neden kiremit kullanılır? Neden Kiremit Kullanmalıyız? Bu konuda pek çok insanın bilgisi yok gibi görünüyor. Kiremit kullanımı hakkında size biraz bilgi verelim. Öncelikle kiremitten bahsetmek istiyorum. Kiremit, evlerimizin en önemli noktası olan, çatı, kısmını soğuktan, yağmurdan, kardan ve dış etkenlerden korumaya yarar. Peki çatıları koruyacak başka bir şey yok mu? Elbette var ancak bunun için en uygunu kiremit diyor uzmanlar. Kiremitlerin bir çok çeşidi vardır, evinize en uygununu seçmek size kalmıştır…

Neden Kiremit Kullanmalıyız? 
Kiremit % 100 doğal olarak üretilir. Katkı madde kullanılmaz. Kiremitte tutkal veya kimyasal madde bulunmamaktadır. Kiremit diğer ürünlere oranla daha dayanıklıdır. Kimyasal madde kullanılmaması uzun süre kullanılmasına olanak sağlar. Herhangi bir tahrişte değiştirilme imkanı vardır. Örneğin yüzlerce kiremit arasından bir ikisi tahriş olmuş ise onlar değiştirilebilir. Komple zarar görme ihtimali yoktur. Kiremit ısı izalasyonu en iyi sağlayan bir malzemedir.
Diğer ürünlere göre maliyeti daha azdır. Her şeyden önemlisi şık görüntü ortaya koyar. Çeşitleri ile bunu sizin seçmenize, evinize göre en uygun olanı bulmanıza olanak sağlar. Bir diğer özelliği ise çatıdan tamamen kalkabilir. Çatıda yapacağınız değişikliklerde kolaylık sağlar.
Bu bahsettiğimiz özelliklere sahip kiremitler almaya özen gösterin… Ev yaparken en önemli noktalardan biri çatınızdır unutmayın.

Yapıları dış atmosferden gelen yağmur, rüzgar, kar ve dolu gibi etkenlerden koruyan elemanlara çatı denilir. Genellikle ahşap, çelik ve betonarmeden yapılan çatılar konut, işyeri, atelye, fabrika, hastane, okul ve buna benzer pek çok yapıda kullanılmaktadır.

Çatıların ana görevleri kar ve rüzgar yüklerini emniyetle taşıyabilmek, yağmur ve kar suları yoluyla yapıya gelen suyu en kısa yoldan oluk, dere ve borulardan zemine vererek uzaklaştırmaktır.

Bir evin çatısı yalıtım işlevini yerine getiremeyecek hale geldiyse; çatı örtüsünde bazı hatalar mevcutsa yapıyı oluşturan diğer yapı elemanlarında da ciddi fonksiyonel bozukluklar meydana gelebilir.

Bazı binalar az bir ısı ile ısınır. Bazı binaların ısınması ise milli ekonomiye zarar verebilecek şekilde çok maliyetli olur. Bu da binalar yapılırken ısı yalıtımına uyulmadığından kaynaklanıyor. Yalıtım; ekolojik denge, hava kirliliğinin önlenmesi, enerji tasarrufu ve sağlıklı mekanların oluşturulması açısından önemlidir.

Size ”Çatınızı Yağmurlar Gelmeden Tamir ve Tadilat Ettirmenizi” ve ”Yakıt Tasarrufundan” Faydalanmanızı Öneriyoruz.

“Tadilat İşleri” olarak sizlere çatı ve çatı katlarınızdaki sorunlarınızı çözmede yardımcı oluyor, zamandan ve paradan tasarruf etmenizi sağlıyoruz… Çatı katlarınızda yeni alanlar açarak, pencere veya merdivenler ekleyerek çatı katlarınızı atıl olmaktan çıkarıp yaşam alanları haline dönüştüyoruz…


Çatı Aktarım Uygulamaları Hakkında Daha Fazlası; 0507 253 10 89